Szukaj
Szukaj
Kategorie

Zazdrostki – dlaczego są tak uwielbiane w polskich domach?

Królowały w polskich domach, jeszcze zanim ktoś słyszał o roletach. Dziś wracają do mody w wielkim stylu – zazdrostki do kuchni, bo to o nich mowa, to niewielkie firaneczki na okno. Mocuje się je na specjalnym drążku o szerokości szyby lub ramy okiennej. Zazdrostki mogą wpisać się w wystrój nowoczesny, jak i tradycyjny. Wszystko zależy do materiałów i sposobu wykończenia. Przyglądamy się zaletom i selekcji tych niewielkich firanek na okna kuchenne.

Na skróty

Czym właściwie są zazdrostki do kuchni i skąd się wzięły?

Krążą różne historie o rodowodzie zazdrostek. Jedne źródła podają, że zaczęły pojawiać się w kuchennych oknach w XIX wieku, gdy tekstylia stawały się masowo dostępne dzięki rewolucji przemysłowej. Mieszczanie zaczęli zasłaniać okna krótkimi firankami, by przechodnie nie zaglądali im do kuchni. I by nie zazdrościli suto zastawianych stołów! Łatwiej też było uchronić się przez ciekawskimi spojrzeniami podczas miłosnych rendez-vous. Inna wersja zakłada, że firanki w oknach zaczęto skracać, by lokalna społeczność mogła pilnować żon pod nieobecność ich mężów, gdy ci uczestniczyli w wojnach.

Zazdrostki kuchenne zapewniają prywatność i dużo światła

Dziś zazdrostki kojarzą się z tradycyjną formą dekoracji okiennej. Wciąż zapewniają prywatność domownikom, a jednocześnie pozwalają cieszyć się widokiem za oknem. Miło przy nich wypić poranną kawę, gdy promienie słońca wkradają się do kuchni. Zwykle są transparentne lub półprzezroczyste, by dyskretna przysłona zapewniała dostęp naturalnego światła. Krótkie firanki – panelowe lub tradycyjne – pozwalają też wypatrywać gości czy doglądać bez przeszkód dzieci bawiące się na podwórku.

Zazdrostki – sposób montażu oraz funkcjonalność

Wiesza się je na linkach lub drążkach zazdrostkowych – umieszczonych na ramie lub wnęce okiennej. Dekoracyjne przesłony można dopasować do dowolnej konstrukcji okna, również uchylnej. Jak wysoko zawiesić te krótkie firanki do kuchni? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli na parapecie stoją kwiaty, możesz wybrać zazdrostkę, którą podpina się od dołu. Gdy zależy Ci na większej prywatności, bo mieszkasz na parterze, zasłoń dolną część okna. Zaletą zazdrostek kuchennych jest to, że dają ogromne możliwości dekoracyjne – bez względu na wymiary okna i budowę wnęki okiennej.

Krótkie firanki do kuchni jako przytulna dekoracja

Chociaż kojarzą się głównie z sielskimi wnętrzami, mogą być piękną dekoracją nowoczesnych kuchni. Jakie rodzaje zazdrostekmasz do wyboru? Oto najbardziej podstawowe rodzaje:

  • piękne firanki do kuchni koronkowe: jedne z najbardziej popularnych modeli zazdrostek, które współtworzą sielski i przytulny klimat we wnętrzu;
  • gładkie zazdrostki ze zwiewnych tkanin, np. etaminy: są uniwersalne – sprawdzą się zarówno we wnętrach urządzanych według najnowszych trendów, jak i zgodnie z tradycją;
  • zazdrostki z naturalną strukturą: idealne do wnętrz rustykalnych i stylizowanych na etno czy boho, stanowią doskonałe tło dla modnych roślin doniczkowych o dużych, mięsistych liściach;
  • zazdrostki z gipiurą: tworzą elegancki wystrój okna, pasują do klasycznych mebli i dodatków;
  • zazdrostki z barwnym haftem: pasują do wnętrz stylizowanych na styl etniczny. Nawiązują do folkloru i regionalnych kultur.

Wariantów jest bardzo dużo – zobacz wybór firanek do kuchni nowoczesnych w naszym sklepie internetowym Igmar

Jak dobrać zazdrostkę na metry do okna?

Odpowiednia szerokość zazdrostek to szerokość okna plus zapas na marszczenie. Jeśli krótkie firanki do kuchni mają być tylko delikatnie pofalowane, kup 1,5 razy więcej tkaniny. Możesz też wybrać zazdrostki panelowe, które gładko przylegają do okna. Składają się z pionowych pasów (paneli), stąd ich nazwa. Przykładowo: pojedynczy pas ma szerokość 5,5 cm. Na metrowe okno potrzebujesz zatem 19 paneli. Oczywiście to tylko szacunkowa wartość, która może różnić się w zależności od rodzaju materiału – jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z naszą pracownią. Chętnie doradzimy i pomożemy dobrać indywidualnie dopasowaną dekorację na okna w Twojej kuchni.