Szukaj
Kategorie

Jak wybrać firanę do kuchni?

Jakie firanki do kuchni będą odpowiednie?

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu. Tutaj przyrządzane są posiłki dla bliskich oraz gości, tu najczęściej rozgrywają się najlepsze imprezy. Urządzenie kuchni przysparza niejednokrotnie wiele problemów, bowiem pomieszczenie to musi być estetyczne, a zarazem maksymalnie funkcjonalne. Jednym z dylematów podczas aranżacji jest wybór firany kuchennej.

Na skróty:

Są osoby, które całkowicie rezygnują z dekoracji okiennej w kuchni, większość jednak decyduje się na firany, rolety lub żaluzje, by zapewnić sobie ochronę przed nadmiernym słońcem, a także osłonę przed spojrzeniami sąsiadów, przechodniów. Należy również zauważyć, że puste okno kuchenne sprawi, że całe pomieszczenie będzie się wydawać chłodne i trudno będzie w nim stworzyć przytulną atmosferę.

Jakie firanki będą pasować w kuchni?

Firanki sięgające do ziemi, parapetu, czy krótkie zazdrostki kuchenne? Gęsta tkanina, lekka i zwiewna czy ażurowa? Biała, czy w kolorze? Ostateczny wybór firany do kuchni powinien być podyktowany stylizacją, która króluje w tym pomieszczeniu i całym mieszkaniu.

Nowoczesne firanki to najczęściej lekkie, zwiewne tkaniny, które nie przytłaczają. Pozwalają wpuścić do wnętrza maksimum światła, rozjaśniając je. Można również pokusić się o delikatną strukturę lub bardzo efektowne firany „wypalane”. Powstają z nich eleganckie firany, które cieszą oko.

Wiele osób uważa dziś firany w kuchni za zbędne. Nowoczesne aranżacje ciekawie uzupełni wówczas roleta rzymska do kuchni, która nada pomieszczeniu przytulnego charakteru, a jednocześnie pozwoli osłonić okno przed intensywnym słońcem. Możesz wybrać subtelną, białą tkaninę lub mocno zaciemniającą w wybranym kolorze, która dodatkowo będzie stanowiła ciekawy element dekoracyjny kuchni.

Jeżeli cenisz sobie klasykę, Twoje mieszkanie urządzone jest w tradycyjny sposób lub nawet skłaniasz się ku klimatowi wsi, możesz wybrać ażurową gipiurową firanę w kwiaty bądź geometryczne wzory. Ciekawym rozwiązaniem będą również w takich aranżacjach panele okienne do kuchni, które pozwalają osiągnąć oryginalny efekt.

Jaka powinna być firanka w kuchnii?

Jeżeli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, masz nieco większe pole do popisu i dowolność w wyborze firanki. Aktualnie jednak bardzo modna jest kuchnia otwarta na salon lub aneks kuchenny, co sprawia, że dekorację okienną należy dostosować do pozostałych okien w pomieszczeniu.

Jakie firany pasują do dużej kuchni, a jakie firanki pasują do małej?

Urządzając przestrzenną kuchnię, możesz sobie pozwolić na dużą i wyrazistą dekorację okienną. Masz zdecydowanie większą dowolność zarówno jeśli chodzi o rodzaj tkaniny, jak i jej kolor. Malutka kuchnia wymaga szczególnej uwagi podczas ozdabiania okna. W małej kuchni zdecydowanie najlepszą opcją są panele na systemie rzepowym klejone bezpośrednio na ramę okna, które w żaden sposób go nie uszkadzając. Firana, z której wykonany będzie panel, może być zarówno gładka jak i wzorzysta na przykład z motywem roślinnym. Unikaj masywnych firan o dużych wzorach.

O czym pamiętać i na co uważać kupując firany lub rolety do kuchni?

Zanim postanowisz, która firana sprawdzi się u Ciebie w domu, dowiedz się nieco więcej o rodzajach materiałów, z których są szyte. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujesz zakup firany na zamówienie. Niektóre tkaniny niestety są zupełnie niefunkcjonalne. Gniotą się, źle układają. W przypadku np. rolet rzymskich materiał musi być stabilny, a jego kurczliwość nie może przekraczać 2%. Dlatego nie sprawdzi się tu bawełna i len. W Salonie Firan, możesz zamówić rolety przypominające len lub bawełnę, lecz o znacznie bardziej praktycznych parametrach.

Jesteś zainteresowany zamówieniem firan? Skontaktuj się z nami!

Gotowe firanki – sklep online Igmar