Kategorie

Jak wybrać firanę do kuchni?

Jakie firanki do kuchni będą odpowiednie?

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu. Tutaj przyrządzane są posiłki dla bliskich oraz gości, tu najczęściej rozgrywają się najlepsze imprezy. Urządzenie kuchni przysparza niejednokrotnie wiele problemów, bowiem pomieszczenie to musi być estetyczne, a zarazem maksymalnie funkcjonalne. Jednym z dylematów podczas aranżacji jest wybór firany kuchennej.

Na skróty:

Są osoby, które całkowicie rezygnują z dekoracji okiennej w kuchni, większość jednak decyduje się na firany, rolety lub żaluzje, by zapewnić sobie ochronę przed nadmiernym słońcem, a także osłonę przed spojrzeniami sąsiadów, przechodniów. Należy również zauważyć, że puste okno kuchenne sprawi, że całe pomieszczenie będzie się wydawać chłodne i trudno będzie w nim stworzyć przytulną atmosferę.

Jakie firanki będą pasować w kuchni?

Firanki sięgające do ziemi, parapetu, czy krótkie zazdrostki kuchenne? Gęsta tkanina, lekka i zwiewna czy ażurowa? Biała, czy w kolorze? Ostateczny wybór firany do kuchni powinien być podyktowany stylizacją, która króluje w tym pomieszczeniu i całym mieszkaniu.

Nowoczesne firanki do kuchni to najczęściej lekkie, zwiewne tkaniny, które nie przytłaczają. Pozwalają wpuścić do wnętrza maksimum światła, rozjaśniając je. Można również pokusić się o delikatną strukturę lub bardzo efektowne firany „wypalane”. Powstają z nich eleganckie firany do kuchni, które cieszą oko.

Wiele osób uważa dziś firany do kuchni za zbędne. Nowoczesne aranżacje ciekawie uzupełni wówczas roleta rzymska do kuchni, która nada pomieszczeniu przytulnego charakteru, a jednocześnie pozwoli osłonić okno przed intensywnym słońcem. Możesz wybrać subtelną, białą tkaninę lub mocno zaciemniającą w wybranym kolorze, która dodatkowo będzie stanowiła ciekawy element dekoracyjny kuchni.

Jeżeli cenisz sobie klasykę, Twoje mieszkanie urządzone jest w tradycyjny sposób lub nawet skłaniasz się ku klimatowi wsi, możesz wybrać ażurową gipiurową firanę w kwiaty bądź geometryczne wzory. Ciekawym rozwiązaniem będą również w takich aranżacjach firany panele do kuchni, które pozwalają osiągnąć oryginalny efekt.

Jaka powinna być firanka do kuchni?

Jeżeli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, masz nieco większe pole do popisu i dowolność w wyborze firanki. Aktualnie jednak bardzo modna jest kuchnia otwarta na salon lub aneks kuchenny, co sprawia, że dekorację okienną należy dostosować do pozostałych okien w pomieszczeniu.

Jakie firany pasują do dużej kuchni, a jakie firanki do kuchni małej?

Urządzając przestrzenną kuchnię, możesz sobie pozwolić na dużą i wyrazistą dekorację okienną. Masz zdecydowanie większą dowolność zarówno jeśli chodzi o rodzaj tkaniny, jak i jej kolor. Malutka kuchnia wymaga szczególnej uwagi podczas ozdabiania okna. W małej kuchni zdecydowanie najlepszą opcją są panele na systemie rzepowym klejone bezpośrednio na ramę okna, które w żaden sposób go nie uszkadzając. Firana, z której wykonany będzie panel, może być zarówno gładka jak i wzorzysta na przykład z motywem roślinnym. Unikaj masywnych firan o dużych wzorach.

O czym pamiętać i na co uważać kupując firany lub rolety do kuchni?

Zanim postanowisz, która firana do kuchni sprawdzi się u Ciebie w domu, dowiedz się nieco więcej o rodzajach materiałów, z których są szyte. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujesz zakup firany na zamówienie. Niektóre tkaniny niestety są zupełnie niefunkcjonalne. Gniotą się, źle układają. W przypadku np. rolet rzymskich materiał musi być stabilny, a jego kurczliwość nie może przekraczać 2%. Dlatego nie sprawdzi się tu bawełna i len. W Salonie Firan Igmar, możesz zamówić rolety przypominające len lub bawełnę, lecz o znacznie bardziej praktycznych parametrach.

Jesteś zainteresowany zamówieniem firan do kuchni szytych na wymiar? Skontaktuj się z nami!

Gotowe firanki – sklep online Igmar