Szukaj
Szukaj
Kategorie

Wnętrze w stylu industrialnym – czy aranżacje okienne mają tutaj rację bytu?

Firany i zasłony w stylu industrialnym

Duża różnorodność stylów czasem może utrudniać wybór tego jedynego pasującego do mieszkania. Nie mogąc się zdecydować na nic konkretnego, zawsze można urządzić mieszkanie w stylu industrialnym. Tego rodzaju aranżacje zyskują na dużej popularności, łącząc w sobie nowoczesność i prostotę. 

Urządzenie mieszkania często bywa nie lada kłopotem. Zwłaszcza gdy wśród tylu możliwości ciężko zdecydować się na jakiś konkretny styl. Gdy nie wiadomo co wybrać dobrze jest kierować się swoją osobowością i upodobaniami. Dla miłośników prostoty, minimalizmu, a nawet surowości interesującą propozycją może być styl industrialny, łączący w sobie wszystkie te cechy. Mała ilość dodatków, duża przestrzeń i przejrzystość – wszystko to może zapewnić mieszkanie w tym właśnie duchu. Do tego można dodać firany w stylu loft pozwalające mieszkańcom na odrobinę prywatności i przełamujące nieco surowość aranżacji. Taka forma świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób ekscentrycznych i odważnych pragnących wyrazić siebie. 

Na skróty:


Jak powstał styl industrialny?

Prosty i zarazem surowy styl został zapoczątkowany w latach 50., gdy fabryki przemysłowe w Stanach Zjednoczonych zaczęły upadać, a nową przestrzeń wykorzystywano w celach mieszkalnych. Tego typu mieszkania będące wcześniej fabrykami lub halami produkcyjnymi charakteryzowały się dużą otwartą przestrzenią i surowością, której nadawały im ceglane mury i widoczne rury, doprowadzające wodę. Jednak w tamtym czasie jeszcze nie uważano tego za styl wart powielania, a jedynie za konieczność. Dopiero w latach 60. został dostrzeżony potencjał stylu industrialnego. Jak się okazało, takie otwarte pomieszczenia świetnie nadawały się na galerie, bądź pracownie artystyczne. Oczywiście nim dotarł do Polski, minęło jeszcze trochę czasu, jednak w końcu zaczęto czerpać inspirację z zachodniej granicy i w latach 90 na dobre zainspirowano się loftami, tworząc je w miejscach starych fabryk. Obecnie styl ten jest równie popularny, jak każdy inny i chętnie stosowany w przestronnych mieszkaniach.

Szukasz wyjątkowych ozdób świątecznych?

Bieżniki dekoracyjne, poduszki świąteczne, zasłony w bożonarodzeniowe wzory. Sprawdź co oferujemy w Salonie Firan Igmar!

Bieżnik z kolekcji świątecznej


Czym się charakteryzuje styl industrialny?

Cechy charakterystyczne stylu industrialnego


Przede wszystkim jest to styl minimalistyczny i surowy. Charakteryzuje się dużą otwartą przestrzenią, na której wydzielone są poszczególne strefy. Ponadto w takich mieszkaniach znajdują się zazwyczaj duże okna, dzięki czemu miejsce jest bardzo dobrze oświetlone. Charakterystyczne są także surowe materiały takie jak drewno, metal czy też cegła, z których wykonane są ściany. Barwy przewodnie to głównie biel, szarości, czerń lub odcienie beżu. W tym stylu nie ma miejsca na kolorowe, nowoczesne dodatki tak samo, jak na obecnie nowoczesne kolorowe zasłony lub firany. Okna zazwyczaj pozostają gołe, jednak można zapewnić sobie nieco prywatności wybierające delikatne firany, przepuszczające światło. Warto jednak pamiętać, że do tego typu okien ciężko będzie znaleźć firany w standardowym rozmiarze. Dlatego część osób decyduje się na firany na wymiar, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Dodatki w stylu industrialnym 

Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu industrialnym, warto pamiętać, że nie ma w nim miejsca na dużą ilość dodatków. Tutaj liczy się prostota i minimalizm. Dlatego meble, ewentualnie jakiś akcent, plakat na ścianę i firany z materiału, imitującego len w zupełności wystarczą. Meble do takiego stylu często są wybierane z odzysku bądź stylizowane na takie. Surowe ciemne drewno z widocznymi słojami bądź metal ze szklanym akcentem to charakterystyczny styl mebli industrialnych. Dodatkowo można pokusić się o jakiś ciekawy antyk, który będzie pełnił funkcję reprezentacyjną. Styl industrialny nie lubi przepychu i dodatków bez konkretnego przeznaczenia. Na ścianie może się znaleźć jakaś minimalistyczna grafika lub zegar analogowy. Również połyskujące wazony w neutralnej kolorystyce będą ciekawym akcentem. Pragnąc uzyskać trochę przytulniejszą aurę, warto wybrać dywan w delikatnych pastelowych kolorach, a także firankę z delikatnego i przepuszczającego światło materiału. Materiał przypominający cienki len na firanki doskonale sprawdzi się do tego typu pomieszczeń. Doskonale pasującym rozwiązaniem są również rolety rzymskie o grubym splocie, które świetnie się wpasują w surowy styl industrialny. Istotnym elementem jest również oświetlenie. Szczególnie praktyczne jest oświetlenie punktowe, a także lampy stojące np. ze stali. 

Firany i zasłony w stylu industrialnym

Ze względu na dużą powierzchnię okien i przejrzystość takiego mieszkania należy wybierać delikatne zasłony i firany, które nie zaciemnią pomieszczenia. Ponadto tak samo, jak i firany na zamówienie, również zasłony na wymiar będą lepszą opcją niż nieodpowiedniej długości i szerokości produkty dostępne w sklepach. Lepiej unikać kolorowych elementów i kwiatowych wzorów, które zupełnie nie pasują do tej formy aranżacji. Gładkie firany zapewnią odpowiednią przejrzystość, jednocześnie pozwalając na odrobinę prywatności. Ponadto takie firany łatwo utrzymać w czystości. Materiał swobodnie się układa i nie jest podatny na gniecenie, kurczenie czy też rozciąganie.

Aranżacje okienne dopasowane do Twojego domu

Chcesz zamówić zasłony i firany szyte na zamówienie?

Zależy Ci na tym, żeby Twój dom wyglądał wyjątkowo? Wyjątkowa aranżacja okienna musi być spójna ze stylem architektonicznym. Postaw na profesjonalistów!

Gotowe firanki Salon Firan Igmar