Szukaj
Kategorie

ROLETY RZYMSKIE – wszystko co powinnaś/ powinieneś wiedzieć

Roleta rzymska to rodzaj prostej w formie aranżacji okiennej, w której dzięki mechanizmowi można regulować wysokość. Na rynku dostępne są różne typy mechanizmów. W naszej firmie możesz zamówić te NIEZAWODNE – łańcuszkowe w kasecie zamkniętej firmy FOREST POLSKA GROUP. Są to mechanizmy holenderskie, przez lata testowane. Każdy element jest wymienny, choć awarie i reklamacje się nie zdarzają. Roletę rzymska zamontować możemy do ściany,sufitu lub bezinwazyjnie na ramę okna. To każdej opcji montażu są inne uchwyty. Montaż jest bardzo prosty.

Roleta rzymska na mechanizmie pojedynczym typu STANDARD może mieć funkcje dekoracyjną lub zasłaniająca. Istnieje możliwość połączenia obu funkcji w rolecie rzymskiej typu DUO firmy MARCIN DEKOR. W skrócie możemy mieć i firanę i zasłonę. Działa ona na jednym półautomatyczym łańcuszku. Typowy mechanizm rolety rzymskiej zawiera w sobie kasetę, bębenki ze sznurkami, pręt wzmacniający oraz napęd z łańcuszkiem do sterowania wysokością

Jaką roletę rzymską wybrać?
Najlepiej przeanalizować jaka będzie jej funkcja.

  1. Funkcja nowoczesnej firany. Bardzo dobrze sprawdzi się tu firana typu BATYST o naturalnym matowym wykończeniu. Wpuści światło dzienne do pomieszczenia, ale jej gęstość pozwoli ukryć mechanizm, oczka i sznurki. Ozdobą staną się poziome przeszycia. Będzie lekka w odbiorze i delikatnie otuli okno.
  2. Funkcja pół na pół – czyli ta która wybierana jest najczęściej. Roleta wykonana jest wtedy z tkaniny płóciennej w około 50% wpuszcza światło do wnętrza, ale możemy również w drugiej połowie odciąć się od świata zewnętrznego. Przy zapalonym świetle z zewnątrz widoczne będą jedynie cienie postaci. Tkanina może być w kolorze zgaszonej bieli, lecz nie jest to wymagane – gama kolorystyczna jest bogata znajdziemy w mniej to co najmodniejsze: szarości, beże, granaty, brudne róże czy orzeźwiający kolor mięty.
  3. Funkcja zaciemniająca. W tym przypadku roleta ma zaciemniać pomieszczenie od 70 do 100%. Gwarantują to tkaniny DIMOUT i BLACKOUT. Posiadają one specjalną powłokę zacieniającą, która może również odbijać promienie słoneczne. Wybór tkanin tego typu jest bardzo duży. Każdy znajdzie coś do stylu swojego wnętrza. Dostępne są tkaniny gładkie, ze splotem, strukturą i włosem.

Detale

Ważnym aspektem przy wyborze tkaniny na roletę rzymską jest jej STABILNOŚĆ i KURCZLIWOŚĆ Roleta po wypraniu ma zachować swój ROZMIAR I FORMĘ. Siatki, tkaniny z dodatkiem LYCRY, dzianiny i materiały o KURCZLIWOŚCI większej niż 2% nam tego nie zagwarantują. Wiec nie zalecamy ich wykorzystywania. Każda roleta rzymska posiada PRZESZYCIA . Są one poziomymi podziałami na pola. W rowkach przeszyć znajdują się fiszbiny i obciążnik, który trzyma roletę w ryzach 🙂 Przeszycia możemy uwydatnić przeszywając się na przód – najlepiej sprawdza się to w tkaninach gładkich lub je schować przez co stają się mniej widoczne.. W roletach z wzorem przeszycia są chowane i wszywane zostają specjalne taśmy tunelowe alby uniknąć przeskakiwania wzoru. Roleta daje wrażenie usztywnionej prostej płachty tkaniny.

W zakładce REALIZACJE – ROLETY RZYMSKIE zobaczycie mnóstwo inspiracji. Znajdziecie tam również inne typy rolet takie jak WENECKA czy PLISA. Każda realizacja jest indywidualna i wyjątkowa.

Przepis prania rolet rzymskich znajdziesz TU.