Szukaj
Szukaj
Kategorie

Jak dbać o poduszki?

Jak prać poduszki ozdobne od Igmar? Czy można je prać w pralce?

Na skróty:

Poduszki są niezaprzeczalnym potwierdzeniem tezy, że diabeł tkwi w szczegółach. Ten niewielki element potrafi odmienić wygląd każdego pomieszczenia oraz ma istotny wpływ na jego finalny wygląd. Jednakże, aby były one ozdobą naszego salonu czy sypialni, powinny zawsze wyglądać nienagannie. Okazuje się, że pranie ozdobnych poduszek to nie lada wyzwanie dla większości użytkowników. Jak zatem postępować z poduszkami, aby ich nie uszkodzić?

Jak często powinniśmy prać poduszki?

Poduszki dekoracyjne do salonu przy prawidłowym użytkowaniu należy prać dwa razy do roku. Czynność prania poduszek jest dużo łatwiejsza w przypadku, gdy możemy z nich zdjąć poszewkę. Wtedy mamy możliwość poddawać ją czyszczeniu dużo częściej. Warto pamiętać, aby poduszek nie trzymać blisko miejsc, gdzie łatwo o zabrudzenia. A jak prać poduszki?

Pranie poduszek

Należy wiedzieć, iż najważniejszą zasadą prania poduszek, jest zapoznanie się z metką dołączoną do poduszki. To ona wskazuje nam, z jakiego materiału została wykonana poduszka, w jakiej temperaturze powinna zostać wyprana oraz na jaki sposób prania należy postawić. Decydując się na zakup poduszki przez internet, wskazane jest zapoznanie się z opisem produktu. To w nim znajdziemy wszystkie wskazówki dotyczące procesu czyszczenia.

Odpowiedni wybór sposobu prania zazwyczaj uzależniony jest od materiału, z jakiego została wykonana poduszka oraz rodzaju wypełnienia poduszki. Nie ma jednoznacznych wytycznych obejmujących wszystkie poduszki wykonane np. z bawełny. Do każdej z poduszek należy podejść indywidualnie.

Czego nie używać do prania poduszek?

Jeśli metka poduszki wyraźnie wskazuje, że istnieje możliwość wyprania jej w pralce, należy trzymać się kilku ogólnych wskazówek. Poduszki powinno prać się na delikatnym programie, maksymalnie w 30°C. Ponadto należy ustawić minimalnie wirowanie (maksymalnie 400 obrotów), tak by podczas prania nie uszkodzić delikatnego materiału, a poduszka nie straciła swojej formy. Podczas czyszczenia wolno korzystać z proszków lub płynów do prania delikatnego. Zakazane jest używanie odplamiaczy, mocnej chemii czy tradycyjnych metod, typu pranie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej.

Pranie chemiczne poduszek z welwetu

W ostatnich latach prym wiodą poduszki wykonane z welwetu. Są one niezwykle piękne, a każde pomieszczenie zyskuje dzięki nim szczyptę elegancji i wytworności. Poduszki z welwetu są na tyle delikatne, że ich pranie może okazać się dość kłopotliwe. Stąd też w ich przypadku warto oddać je do pralni chemicznej, gdzie zostaną wyczyszczone przez specjalistów.

Suszenie w suszarce bębnowej

Czy poduszki można suszyć w suszarce bębnowej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi: nie. Poduszki uwielbiają swobodny przepływ powietrza, który powoli i stopniowo osusza ich całą powierzchnię. Suszenie poduszek najlepiej przeprowadzić tradycyjnie, w przewiewnym miejscu, gdzie utrzymana jest temperatura pokojowa. Z pewnością nie należy ich suszyć w pełnym słońcu. Poduszki, których suszenie przeprowadzamy w domu, należy rozłożyć poziomo. Ważne jest, aby je często obracać i potrząsać, tak by ułożyć i napowietrzyć ich wypełnienie. Suszenie poduszek to proces długofalowy, który musi zostać dokładnie wykonany. Położenie na kanapie niedosuszonej poduszki może skończyć się brzydkim zapachem wydobywającym się z wnętrza poduszki, spowodowany pozostającą w nim wilgocią.